Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти
|
Тръгва търговията с грозде, в Монтана карат от южна България
Аделина ЙОРДАНОВА
Търговци вече доставят грозде за вино в Монтана. Първите количества са на площадката за продажби на едро на Общинския пазар. Тя се намира срещу железопътната гара на ул. “Индустриална”. Предлага се бяло и червено грозде от Нова Загора, Пазарджик, Свиленград и Сандански. Заради лошата реколта тази година цената ще е по-висока. Около лев струва килограм бяло, а някои сортове ще стигнат до 1,20 лв. През миналата година червеното тръгна от 70 стотинки, а в края на кампанията падна на 40 стотинки.
Засега партньори на нашите търговци от Пазарджик и Свиленград обещават качествено грозде. Очаквам солидни количества добре узряло ркацители. Още не зная, кои от червените сортове ще доставим, сподели дама, която от години е в бранша. По думите й, от Свиленград също предлагат хубаво грозде за вино.
Местните лозари отчитат драстични разлики между сегашната и миналогодишната реколта. Гроздето е по-малко и със значително по-лошо качество. Обилните валежи нанесоха големи загуби. Прекомерната влага доведе и до много вредители. Маната пък унищожи не само листата на лозите, но и гроздето. Градушката също съсипа част от реколтата. През миналата година лозарите се оплакваха от липсата на пазар и от ниските изкупни цени, а през тази - нямат думи вече за лошата реколта. Добивите от декар ще са значително по-ниски. Сред най-пострадалите сортове са ркацители и гъмза. От района на Станево, където са най-големите лозови масиви в Монтанско и надхвърлят 3000 декара, хората очакват да приберат до 150 килограма от декар.
Жителите на селата, които отглеждат лозя само за собствени нужди, също са много разочаровани от гроздовата реколта. Ковачичани се оплакват, че дори главините са изсъхнали, въпреки многото пръскания. И в Комощица ситуацията е същата. Местните не разчитат на особено големи добиви. Така е в Ерден и в Благово. В ломското село Замфир пък не вярват, че ще приберат нещо тази есен, защото “каквото е оцеляло от маната, го е довършила градушката”.
До средата на юли Агенцията по лозата и виното отчете, че над 90 процента от масивите у нас, което е близо 560 хиляди декара, са засегнати от различни болести, включително мана, кафяво и сиво гниене и други. Вече се тиражират прогнози, че виното и ракията ще поскъпнат. Заради лошата реколта скокът ще е съответно поне лев и около и над 50 стотинки.
|
|