Бр. 34 (2683), год. ХХХIII, 30 август - 5 септември 2022 г. | Начало | Архив | Реклама | За нас | Контакт |

Монтана
Политика
Икономика
Общество
Култура
Коментари
Крими
Спорт
Имоти






eXTReMe Tracker



Възрастните - без големи шансове за работа
Янка АПОСТОЛОВА
Хората над 50 години, които са без работа, по-трудно се реализират на трудовия пазар. В областта те са над 45 на сто от останалите без препитание, а повече от половината от тази група са жени. Това сочи статистиката на Регионалната служба по заетостта в Монтана.
В началото на месеца регистрираните в бюрата по труда в региона граждани, навършили 50 години, заемат дял от 45,5 процента. Той е най-високият в класическия Северозапад. В съседните две области хората от тази група са по-малко 43,3 на сто във Видинско и 40, 5 на сто във Врачанско. В нашата област жените над 55 г. без работа са незначително по-малко от мъжете. Те съставляват 48,1 процента от останалите без трудови доходи в тази възраст. В другите два региона са по-малко - съответно 44,7 на сто във Видин и 46 на сто във Враца, сочи статистиката на РСЗ.
Мария Христова, която сега живее в село близо до Монтана, е без работа вече три години. Тя е на 58 г., съкратена е от държавна структура през 2019 г. и оттогава си е вкъщи. Жената няма висше образование, завършила е четиригодишния курс на икономическия техникум. Оттогава винаги е работила като счетоводител. Следила е новостите в тази сфера и за нея никога не е било проблем да се справя със задълженията си. Уволнена е, защото не отговаря на изискванията за длъжността.
“На моето място наистина назначиха момиче с висше образование. Вярвам, че то се справя добре, все пак това е учило. Но съжалявам, че ме съкратиха, защото нямам нито една грешка през всичките тези години. Нямам наказания, не съм закъснявала. Наясно съм, че такива са изискванията”, говори с болка тя.
Мария сега живее в родния си дом. Гледа зеленчукова градина, няколко кокошки и малко зайци. Мъжът й е пенсионер и двамата някак се справят. Не им е лесно, но виждат, че има хора в много по-лошо положение от тяхното. Жената все още се надява да си намери някаква работа. Досега е кандидатствала за позиции, при които не се изисква висше образование.
“Няма кой знае какво разнообразие. Най-често това е работа или за чистачка, или за магазинерка. По ми е странно, че не се класирах. За продавачи търсят почти винаги млади момичета, вероятно защото са по-представителни. Но защо не ме вземат за хигиенистка, не съм наясно”, пояснява тя и уточнява, че тук-там из Монтана се е пробвала за миячка в ресторанти, но не се получило нищо. И не иска да каже защо, предпочита да мълчи по темата.
Петър Тодоров също е от групата на дългосрочно безработните. 59-годишният мъж е без препитание вече няколко години. И той бил част от колектива на държавна структура, но трябвало да бъдат направени съкращения и го уволнили. Оттогава не е успявал да се пласира на трудовия пазар, въпреки че нямал някакви специални изисквания.
“Никой не иска възрастни на работа, въпреки опита който имат. Предпочитат младите, вероятно защото са по-приспособими това са само предположения. Те наистина имат широк кръгозор, но и аз съм научил нещо“, разсъждава Тодоров.
Досега Петър е успявал да припечели някой лев като строителен работник. Пътувал е до Италия и до Гърция, за да събира реколта през лятото. Но там наистина е трудно, условията са сурови. Да, изкарал е пари, но е платил сериозна цена за тях. И е помогнал на децата си, е и на своето семейство.
“Аз сега не търся работа имам предвид постоянна. Свързвам двата края и се надявам така да остане до пенсия. Имам стаж, не ми достигат две години, но не вярвам това да се окаже голям проблем. Ще се справя”, убеден е мъжът и прави планове догодина отново да бере портокали в съседна Гърция.
В областта безработните мъже над 55 години са най-малко в бюрото по труда в Монтана. Тук те заемат дял от 46,6 процента. В ломското са с десета повече и достигат 46,7 на сто. В берковското са най-много - 52,4 на сто. Жените без препитание обаче преобладават като цяло. На борсата са регистрирани 2729 дами, което е 52,5 процента от всички безработни. Основната част от тях са без доходи над дванайсет месеца. Повече от половината са с основно и по-ниско образование, а без специалност са две от всеки три. Като Мария и Тодор със средно образование и с работническа специалност са съответно 2230 и 1373 граждани. Хората на възраст над 55 години в момента са най-уязвимата група на трудовия пазар, убедени са Христова и Тодоров.

| Назад |
Материалите в този сайт са обект на авторско право. При използване на информация от Монт-прес ONLINE позоваването е задължително.
Включването на връзки към публикации в Интернет Монт-прес ONLINE е свободно.
©1990-2020 Powered by Advirso